Puiet varos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Puiet varos

Mesaj Scris de Mario Alin la data de Mier Iul 24, 2013 11:11 am

Salutare,
am 2 stupi care au puiet varos, am stramtorat cuibul, am incercat cu fungisan, rezultatele insa nu s-au vazut. Puteti recomanda un alt tratament mai eficient?
Multumesc.

Mario Alin

Data de înscriere : 24/07/2013
Varsta : 35
Localizare : Rm.Valcea

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Puiet varos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Iul 24, 2013 9:26 pm

Inainte de a spune cam ce se poate face asta din cate stiu ieu o sa trec cauzele care au declansat aceasta boala .
1 . Daca matcile sunt tinere , inperecheate de anul acesta , posibila contaminare sa facut cu trantori din alte stupini .
   In acest caz se stramtoreaza cuibul si se pun deasupra ramelor frunze de pelin , se urmareste la 3 zile , in mod normal ar trebui sa se vada rezultatele , iar dupa o saptamana se se schimbe acele frunze pana la disparitia completa a puietului varos , continuand tratamentul cu ceai de pelin .

2 . E posibil ca spori de ciuperca care au declansat boala sa fi existat in rame iar acum , oferinduse conditia prielnica au inceput sa se dezvolte.
  Ca orice ciuperca conditile pentru dezvoltare sunt : umiditatea si lipsa de ventilatie.
Astfele de situati se intalnesc la stupii care stau mai mult la umbra si la modelele de stupi care nu au fund antivaroua ( sita ) .
Inainte de a face vreun tratament trebuie eliminate conditiile de mai sus , in paralel ramele cu puiet se trec in margine iar dupa eclozarea puietului se trec la reforma .Atentie nu se introduc in familii sanatoase..
Se iau rame de la alte famili bune de ouat si se pun in locul celei date in spate.

In ambele situati cand e posibil matciile trebuie schimbate .

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 37

Vezi profilul utilizatorului http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum