albina-online forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CALITATEA STUPULUI URSU

4 participanți

In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Vin Iul 19, 2013 7:15 am

Detineti acest stup sau il doriti , atunci spunetine si noua ce asteptari aveti de la acest model iar daca il detineti sunteti multumit ?


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Iul 24, 2013 4:19 am, editata de 1 ori

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de marius14k Sam Iul 20, 2013 11:29 am

Buna seara, vreau sa va intreb cat costa un bio stup cu tot cu TVA inclus, pentru ca pe blog-ul profului on-line nu apare pretul cu acest adaos. Va multumesc anticipat!

marius14k

Mesaje : 1
Data de înscriere : 19/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Sam Iul 20, 2013 9:14 pm

Stupul profesorului ursu daca nu gresesc , simplu fara rame , cat , hranitoare, costa 350 ron , daca cumperi cu tot cati trebuie ajunge la 430 , si cred ca este si transportul pana acasa in acest pret .Uite iti dau un un numar de telefon unde te vei putea interesa ti se va raspunde politicos si ti se vor da toate detaliile fiindca sunt mai multe modele de stupi , Numarul de telefon este al domnului Viorel constructorul acestui stup0  756464196


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Iul 24, 2013 4:21 am, editata de 1 ori

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de vizitato Mar Iul 23, 2013 3:12 am

Marius, ce stii despre acest model de stup? Daca inca nu ai habar iti spun eu!!! ESTE O MAAAAAAAREEEEEEEEEE ȚEAPĂ!!!!!!!!!! STAI DEPARTE DE EL.Ioane sper sa nu stergi postarea

vizitato
Vizitator


Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de vizitato Mar Iul 23, 2013 3:20 am

Daca vrei sa te convingi cine sunt acesti.........șarlatani....... intra pe APIARDEAL......si la sectiunea STUPI...ai sa gasesti topicul......Stupul profesorului Ursu... Citeste acolo si ai sa te convingi cine este acest mare...........ȚEPAR.....

vizitato
Vizitator


Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Mar Iul 23, 2013 3:22 am

Nu sterg postarea , scopul acestui forum este tocmai acela de a lasa liber exprimarea, dar totusi doresc sa dezvoltati subiectul , pentru a clarifica de ce anume este o mare teapa ,daca ati folosit acest model si unde anume va dezamagit, daca nu lati folosit de ce anume ati ajuns la aceasta concluzie, acest lucru ar ajuta pe multi sa-si faca o parere reala despre acest model . Si ar fi corect pentru toata lumea , sa se fereasca sau sa lucreze pe acest model , eu imi dau cu parerea , pe mine acest stup ma ajutat sa vad albinele cu alti ochi si sa nu stau la voia intamplari cand vine vorba de ingrijirea lor, se pot ingriji dupa bunul plac profitand de diferitele configurati care se pot aplica acestui model ,

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de vizitato Mar Iul 23, 2013 3:46 am

Am o singura intrebare Ioane. Cata miere ai vazut tu din acest model de stup??? De ce nu filmati si productia de miere ci doar cum poti sa faci o inmultire a famiililor? Inmultirea se face foarte usor Ioane. Alta este arta in apicultura. Sa stii sa ingrijesti albina in asa fel incat sa produca miere si pentru stupar cat si pentru ea.!!!! Unde sunt asa zisii 1ooo de EURO pe care ii promite Ursu ca ii poate scoate dintr-un stup?!!! Fii sincer cu tine daca ai frica de Dumnezeu. Tu nu vezi ca nici sotia lui Ursu nu il mai ajuta la filmari? Pana de curand dansa era cea care ii filma ....minciunile.Chiar nu va este frica de Dumnezeu?

vizitato
Vizitator


Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Mar Iul 23, 2013 4:33 am

O sa apara si mierea , dar multi se feresc de acest lucru , sper sa va pot arata cel tarziu la anu .Pana atunci jignire la adresa acestui om sau inventia sa nu-si au rostul , se pot explica si altfel , esecurile sau neajunsurile acestui model de stup .
Nimeni nu obliga pe nimeni sa faca cea ce nu vrea,domnul profesor prezinta lucrul cu acest model de stup , si eu fac acest lucru , asta nu inseamna ca fortam pe cineva sa faca ceva ce nu doreste , iar cei de pe forumul api ardeal sunt vreo doi moderatori care se cred dumnezei fara a da atentie celor zecilor de mii de vizitatori ,a unui subiect si nerespectand deloc comportamentul decent intre oameni.

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de serban vasilica Mar Iul 23, 2013 10:03 am

Tin sa va felicit pentru aceasta posibilitate de a arata ca acest stup nu este atit de bun pe cit se spune. Si spun asta deoarece am lucrat cu astfel de stup, mai putin cu acea rama pentru varooa Fiindca eu cunosc acest stup cu mult inainte sa si-l insusiasca domnul Ursu.

serban vasilica

Mesaje : 7
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Mar Iul 23, 2013 8:01 pm

Acest stup este asemanator cu cel de care pomeniti dar nu este acelas nici pe departe, diferenta este destul de mare astfel sa facut posibila brevetarea lui de domnul profesor.

Acest stup de care spuneti nu avea nici macar fund antivaroua , iar diafragma din primul compartiment nu avea ochiuri haneman , aceste diferenta fac, ca stupul sa se comporte total diferit de modelul asemanator doar din privire. Calitatea stupului deocamdat am vazut-o la inmultire si e destul de satisfacator , si am vazut si la iernare unde din pacate am avut doar 2 roi , anul acesta va da testul cu adevarat acest model ,dupa care il voi vedea si in productie dupa acea voi trage concluziile bune sau rele , fiindca orce lucru poate sa aiba si bune si rele.http://albina-online.blogspot.ro/

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de serban vasilica Mier Iul 24, 2013 10:44 am

Nu este adevarat in acea diafragma eu aveam si ochiuri cu sita pentru miros cit si ochiuri cu gratie haneman pe care le inchideam sau deschideam cu un subar de tabla. Cit despre fundul antivarooa ca sa stie si cei ce citesc, dupa ce il curatiti in urmatoarele 12 ore ce gasiti in acel seltar?

serban vasilica

Mesaje : 7
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Mier Iul 24, 2013 9:35 pm

Bineanteles ca la orice stup cu fund antivaroua si cu tavita se pot gasi diferite lucruri , rosaturi de diafragme ,granule de polen , rosatura de ceara , iar in caz de necuratare chiar si viermi de molia cerii , iar in caz de hraniri abundente cristale de zahar sau miere.
Aceste resturi exista si la stupii normali numai ca albina are posibilitatea sa le curete.

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de serban vasilica Vin Iul 26, 2013 12:31 am

Domnul Ioan va rog frumos fiti mai explicit. V-am intrebat dupa ce ati curatit tavita si a trecut 10 sau 12 ore ce gasiti in ea? Daca nu ati luat seama incercati sa curatiti tavita si dupa 10 ore va uitati iar, si puteti sa ne spuneti si noua ce gasiti in ea. MULTUMESC.

serban vasilica

Mesaje : 7
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Vin Iul 26, 2013 3:37 am

In acest timp scurt daca stupul este infestat puternic cu varoua gasesti acest parazit .

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de serban vasilica Vin Iul 26, 2013 7:28 am

Domnule Olaro, rugamintea mea eate sa nu vorbim teoretec ci practic. Eu v-am rugat sa ne spuneti ce gasiti dumneavoastra in acest stup, dupa 10 ore de la curatirea tavii. MULTUMESC.

serban vasilica

Mesaje : 7
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Vin Iul 26, 2013 10:05 pm

Imi pare rau dar nu am gasit mai nimic aseara am curatat tava iar acum nimic , cateva rzaturi de ceara , probabil in cursul zilei vor aparea si cateva granule de polen.
Daca nu vad eu ceva anume va rog sa-mi spuneti ca sa ma uit mai atent , va multumesc si eu bounce bounce bounce 

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Sam Iul 27, 2013 7:51 am

Iata dupa o pauza de trei saptamani domnul profesor revine cu un nou film , cu stupul bio in practica.
Citat de pe blogul domnului profesor Ioan Ursu
„Un film despre performantele BioStupului - versiunea stationara. Folosirea sistemului natural de aspirare a varroa destructor, despre care am discutat in filmele anterioare, sistem care functioneaza folosind puietul de albina dupa ce interesul pentru cresterea tantorilor a disparut.„http://apicultura-online.blogspot.ro/2013/07/performantele-biostupului-in-practica.html

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de vizitato Mar Iul 30, 2013 8:33 pm




CALITATEA STUPULUI URSU St4t


Uite Ioane cu ce stup lucra in 1945 Alexandru Dorobantiu. Nu ti se pare izbitor de asemanator cu asa zisa inventie a lui online???!!!!Nu va este frica de Dumnezeu....hoti si mincinosi Sa vad Ioane ai tupeu sa lasi postarea sau o stergi???!!!!!!!

vizitato

Mesaje : 1
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Mar Iul 30, 2013 9:18 pm

Imi pare rau dar eu nu ma aflu in aceasi oala eu sunt doar un incepator care foloseste acest stup , iar despre hoti si mincinosi , fiecare are dreptul sa se exprime cum vrea si sa-si spuna parerea , nu sterg nici o postare dar le voi marca cu rosu , acele postari care sunt prea exagerate cu scopul de a atentiona vizitatori forumului deocamdat nu este cazu , multumesc ca ai postat si numai bine.

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de serban vasilica Mier Iul 31, 2013 9:54 am

Domnule Olaru, este exat ce voiam sa stiu. Prin fund antivarooa se intelege ca stupul are pe fund prin care curge din cuib : resturi de ceara, picaturi de nectar, si ati daunatori cum ar fi si paduchii varooa. Atunci cind se incepe colectarea de polen cu acest stup, odata cu polenul automat curge si alte resturi din cuibul de albine, chiar si paduchi. Exista colector pentru fundul stupului, dar placta activa este in picioare, iar deasupra are un pfl., incepind din fata de la urdinis, pina aproape de fundul stupului, lasind circa 2-3 cm. in spate gol pe unde albina urca in stup. Deci chiar din spusele dumneavoastra se vede clar ca prin acea sita curge tot felul de impuritati. CONCLUZIE : Niciodata nu poti obtine un polen de calitate cu un astfel de stup. Doar daca vorbiti cu albinele sa stea cuminti sa nu faca mizerie, si cu paduchii sa se tina bine de albine ca sa nu cada in polenul de jos. MULTUMESC.
PS. Oricum nu pentru dumneavoastra scriu, ci pentru cei incepatori, caci dumneavoastra oricum va luati dreptul din toate astea, dar cei incepatori saracii pot cadea usor in sarlatania asta.

serban vasilica

Mesaje : 7
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Mier Iul 31, 2013 11:43 am

Imi pare rau dar nu iau nici un drept doar pur si simplu lucrez cu acest stup , iar colectarea de polen , se poate gestiona in functie de cum doreste apicultorul , daca pui colectoarele dimineata si coletezi seara polenul nu este nici o problema ,albinele lucreaza intensiv instup in cursul nopti , iar in cele 6-8 ore se poate colecta polen de calitate , si oricum polenul trebuie conditionat ,cernut si uscat sau invers uscat si cernut .Cool Cool Cool 
Ce am colectat anul acesta dupa uscare a fost ok , am dato prin rasnita de cafea sa facut pudra dupa care sa amestecat cu miere , rezultand o pasta proteica buna pentru om si albina.Arrow Arrow Arrow 
Polenul nu se lasa in stup sau in colectoare foarte mult pentru ca si ca mierea este hidrofila si absoarbe umiditatea , astfel scazand calitatea polenului , deci nu este recomandat ca polenul sa stea peste noapte in stup , dar acest lucru duce la o munca intensa de aceea polenul are pretul care il are , dar uni apicultori asteapta sa se umple colectoarele chiar si dupa 4 zile , in timp ce polenul trece din pacate prin umezire si uscare de prea multe ori si bineanteles se poate contamina cu ceara sau diferite impuritati , care la acest stup carte are tava mobila se poate face igenizarea foarte usor , doar daca apicultorul este neglijent sau nu are timp find depasit de lucrul in stupina .Exclamation Exclamation Exclamation 

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de serban vasilica Joi Aug 01, 2013 9:14 am

Cind se pune o placa activa la un colector indiferent ce tip este si unde se pune,fie la urdinis, fie in fundul stupului trebuie sa fie in pozitie verticala si nu orizontala. Cind vine albina cu polenul pe picioruse intra intii cu capul prin orificiul placii activa, apoi se apleaca putin in interior tragind abdomenul dupa ea. Imaginativa ca la acest tip de colector a domnului Ursu ,albina trebuie sa stea ori cu picioarele agatata de placa de sus, ori sa stea ca ursul in doua picioare si sa ajunga la placa. Totusi cele ce trec sunt cele care trec prin orificiile de pe linga stinghia aceea care este de jur imprejur, agatindu-se de acel lemn. Cum ar fi sa stai intr-o camera cu multe gauri in tavan prin care poti trece, si in loc sa iesi pe usa, trebuie sa iesi prin tavan.Poate daca te toti folosi de pereti, iesi, dar din mijlocul camerei nu poti iesi. Asa ca daca esti incepator mai gindestete cit de bun este acest colector. Gindestete ca nimeni in lume nu foloseste un colector cu placa activa pe orizontala. OARE DE CE? Poti viziona pe youtube: Timpenia anului 2013 in apicultura. MULTUMESC.

serban vasilica

Mesaje : 7
Data de înscriere : 23/07/2013

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Admin Joi Aug 01, 2013 10:14 am

Inteleg aspectul acesta al colectorului de polen si ai sai vezi utilitatea maxima pe timp de iarna pe care nici profesorul ursu nul banuie , eu totusi il voi folosi , el functioneaza ca in cazul urcari albinei in cat , sunt albine care le ajuta pe celealte iar in unele cazuri nici numai trec prin colector ci le lasi o fanta de la urdinis si urca direct pe peretele stupului.
Asa poti sa controlezi cantitatea de polen si poti lasa si zborul trantorilor , deocamdata acest colector mie personal imi ofera mai multe avantaje decat dezavantaje.
Oricum va multumesc pentru explicati , findca sunt de luat in seama, mai ales ca multi incepatori incep cu diferite modele de stupi.

Admin
Rangul 1 peste 30 postari
Rangul 1 peste 30 postari

Mesaje : 55
Data de înscriere : 19/07/2013
Varsta : 43

http://albina-online.blogspot.com

Sus In jos

CALITATEA STUPULUI URSU Empty Re: CALITATEA STUPULUI URSU

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum